EBA&UNICEF
Як допомогти людям 65+ записатися на вакцинацію
Навколо цієї пріоритетної групи з'являється чимало побоювань та некоректної інформації. 5 експертних аргументів, чому важливо вакцинувати людей літнього віку.
В Україні триває вакцинація від COVID-19 людей віком 65+. Ними можуть бути ваші батьки, родичі чи знайомі. І саме вони є у зоні ризику тяжкого перебігу коронавірусного захворювання.

У матеріалі читайте про те, як допомогти літнім людям записатися на вакцинацію та чому саме їм важливо отримати захист вакциною проти COVID-19.

5 аргументів, чому важливо вакцинувати людей літнього віку
1. Люди літнього віку в зоні ризику тяжкого перебігу COVID-19

Люди у віці 60–70 років, як правило, мають вищий ризик важких захворювань, ніж люди у віці 50-60 років. Найбільший ризик серйозних наслідків від COVID-19 є в осіб віком від 85 років. Під серйозними наслідками мається на увазі госпіталізація, штучна вентиляція легень, реанімації або навіть смерть.

2. Вакцинація зменшує ризик захворювання на COVID-19 та ймовірність госпіталізації

Згідно з результатами здійснених в Англії досліджень, разова доза вакцини Pfizer з ефективністю 60-70% запобігає симптоматичним захворюванням у дорослих у віці 70 років і старше, а 2 дози - мають ефективність 85-90%. У вакцинованих, які все ж мали симптоматичний перебіг COVID-19 , ризик госпіталізації був на 44% нижчим, а ризик смерті - на 51% меншим порівняно з невакцинованими пацієнтами. Ефект одноразової дози вакцини AstraZeneca проти COVID-19 становив приблизно 60-75%.

3. Хронічні захворювання, такі як серцево-судинні та легеневі хвороби, цукровий діабет, порушення функцій імунної системи чи онкологічні хвороби не є протипоказанням до вакцинації

Навпаки, хронічні хвороби не можуть стати причиною тяжкого перебігу коронавірусного захворювання. Вакцини від COVID-19 якраз і покликані захистити людей з хронічними захворюваннями, які ризикують важко захворіти на COVID-19 чи померти від ускладнень. Тому їм пріоритетно необхідна ця вакцинація.

4. Реакції після щеплення є нормальними та проходять за кілька днів. Це дрібниця у порівнянні з тим, які наслідки може мати коронавірусна хвороба

Найчастіші реакції на вакцину: почервоніння, біль, набряк у місці ін'єкції, лихоманка чи озноб, головний біль, біль у м'язах чи суглобах, біль у животі, збільшення лімфатичних вузлів, нудота, втомлюваність, сонливість чи безсоння, запаморочення. Ці реакції є нормальними та минають за кілька днів після вакцинації.

5. Вакцина — найефективніший спосіб захистити себе від COVID-19

Третя фаза
випробувань вакцини виробництва AstraZeneca в США продемонструвала ефективність вакцини у 80% у пацієнтів старше 65 років. для запобігання симптоматичному COVID-19 та 100% для запобігання важким захворюванням та госпіталізації. З загальної вибірки дослідження приблизно 20% учасників мали 65 років і старше, приблизно 60% мали супутні захворювання, пов'язані з підвищеним ризиком тяжкого перебігу COVID-19, як-от діабет, ожиріння або серцеві захворювання.

Як записатися на вакцинацію
літнім людям?
Аби допомогти своїм батькам, родичам чи знайомим у віці 65+ записатися на вакцинацію потрібно подзвонити:

 • до їхнього сімейного лікаря;

 • або за телефоном реєстратури найближчого пункту щеплення. Перелік на vaccination.covid19.gov.ua
   Якщо людина не може самостійно прийти до пункту щеплення:

   • про це треба сказати під час запису на щеплення і заявку на виїзд мобільної бригади з імунізації додому зареєструють.
   • Регіональний координатор розгляне заявку та поінформує вас про дату та час приїзду мобільної брига
      Важливо!

      • Перед вакцинацією не потрібно здавати ПЛР-тест на коронавірус чи на антитіла до нього.

      • Не обов'язкова наявність декларації з сімейним лікарем. Якщо у вас її немає, до пункту щеплення потрібно взяти паспорт та ідентифікаційний код для реєстрації на вакцинацію.

      • Не потрібно робити обстеження чи аналізи, як-от загальний аналіз сечі, крові чи міряти тиск. Таких рекомендацій МОЗ та міжнародні медичні організації не дають.
       Уся достовірна інформація про вакцинацію
       vaccination.covid19.gov.ua
       або
       контакт-центр МОЗ
       0 800 60 20 19