EBA&UNICEF
COVID-19 Business Info
Як записатися на щеплення?
Відтепер кожен охочий може щепитися від COVID-19. То ж як це зробити якомога швидше?
Європейська Бізнес Асоціація (EBA) та Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) зібрали для вас актуальну інформацію про COVID-19, вакцинацію та інші питання здоров'я.

Тут ви знайдете поради від лікарів та експертів ЮНІСЕФ, офіційні матеріали від Міністерства охорони здоров'я (МОЗ) України та Комунікаційного центру вакцинації проти COVID-19.
Текст про пітримку Вакцинація від COVID 19 у проекті
Перевірена інформація від ВООЗ та МОЗ України про вакцину AstraZeneca/Oxford, яку використовують в Україні
Достовірна інформація від ВООЗ
та МОЗ України про вакцину Pfizer
Що варто знати про вакцинацію від
COVID-19 перед подорожами за кордон
#СТАТТЯ
#CТАТТЯ
Компанії з понад 50 охочими вакцинуватися можуть записатися на щеплення
5 експертних аргументів, чому
важливо вакцинувати людей
літнього віку
#CТАТТЯ
Усе, що потрібно знати про вакцину CoronaVac/Sinovac Biotech


#ДОВІДКА
#ДОВІДКА
#CТАТТЯ
В Україні розпочатися 5-й етап вакцинації: щепитися можуть усі охочі 18+
#CТАТТЯ
Як працюють міжнародне свідоцтво про вакцинацію та
COVID-сертифікати
#ДОВІДКА
Як бізнес заохочує людей вакцинуватися
від COVID-19
#CТАТТЯ
Усе, що потрібно знати про вакцину
Moderna


#ДОВІДКА
Про те, навіщо робити бустерну дозу, як її отримати та з яким інтервалом і вакциною
#CТАТТЯ
Підприємці підтримують вакцинацію від COVID-19
#ВЕБІНАР
#ВІДЕО
#ВІДЕО
Чому потрібно вакцинуватися, навіть якщо перехворів на COVID-19
#ВІДЕО
Що таке колективний імунітет?
#ВІДЕО
#ВІДЕО
Київщина вакцинується: історії щеплених від COVID-19
Пандемія COVID-19: емоційні виклики
Твоя свобода та життя - твій вибір!
Комунікаційні матеріали
Доступ до інформації важливий. У цьому розділі ми зібрали готові комунікаційні матеріали. Діліться ними зі співробітниками: завантажуйте, надсилайте, друкуйте! Бажаєте додати в власний логотип? Це можна зробити й без погодження з ЮНІСЕФ, якщо ви не змінюватимете змісту матеріалів.
Що не є протипоказанням до вакцинації?
Як розроблялися вакцини?
Постер. Вакцинація організованих колективів.
Чекліст
Постер. Вакцинація від
COVID-19
Наліпки "Ми вакциновані" для щеплених колективів
Як працюють вакцини?
Часті запитання
Як реагувати, якщо виникають технічні проблеми у формуванні COVID-сертифікатів?
Ситуація 1: Якщо ви отримали статус "Сертифікат про вакцинацію недоступний" з таким текстом "Ви зможете додати його лише після другого щеплення. Якщо ви вже його зробили, то зверніться до пункту вакцинації, щоб ваші дані внесли".

Рекомендовано оновити мобільний застосунок, після цього надіслати запит на генерацію COVID-сертифіката повторно або зробити це через сайт Дія (https://diia.gov.ua/), увійшовши в систему з допомогою електронного підпису.

Ситуація 2: Якщо ви отримали статус "Сертифікат про вакцинацію недоступний" з таким текстом "Ви щепились не в Україні або дані про вакцинацію внесені не тим лікарем, який робив щеплення".

Якщо вакцинація проти COVID-19 була зроблена за межами України, сформувати COVID-сертифікат, який би врахував виконану вами вакцинацію не є можливим. МОЗ працює над такою можливістю в майбутньому.

Ситуація 3: Якщо ви отримали статус "Номер партії вакцини помилковий".

Вам потрібно звернутися до лікаря, який провів щеплення і вніс медичний запис про вакцинацію до електронної системи охорони здоров'я, із запитом - позначити внесене, як помилкове, і додати дані повторно, без помилки.

Без такої дії ви зможете отримати Міжнародне свідоцтво про вакцинацію і не отримаєте COVID-сертифікат.

Ситуація 4: "На жаль, сталася помилка"

Звертайтесь до технічної підтримки порталу та додатку "Дія"
Як реагувати, якщо не вдається створити COVID-сертифікат про вакцинацію?
Ситуація 1: Якщо ви отримали статус "Немає даних про вас" після запиту на створення документа

Якщо ви робили запит через мобільний застосунок Дія, спробуйте повторити його через портал Дія (diia.gov.ua), використовуючи свій електронний підпис для входу.

Якщо і портал Дія відповів, що "Немає даних про вас", зверніться до Вашого сімейного лікаря або до лікаря, який робив Вам щеплення, із запитом - перевірити ваші персональні дані, зокрема такі як:

1. ПІБ українською та англійською, як у паспортних документах.

2. РНОКПП (реєстраційний номер облікової картки платника податків, раніше називався – індивідуальний податковий номер — ІПН).

3. УНЗР - це унікальний номер запису, що вноситься про кожного громадянина України до Єдиного демографічного реєстру і допомагає зробити цифрову ідентифікацію людини.

4. Дата народження, як у паспорті/свідоцтві про народження.

5. Актуальний номер телефону, на якому можливо приймати і відсилати смс.

Якщо у вас є дитина віком до 18-ти років, то переконайтесь, що в її картці пацієнта внесені її ж РНОКПП та УНЗР, а не ваші.

Також попросіть лікаря перевірити, чи немає дублів вашого профілю в системі, або співпадінь із профілем іншої людини.

Ситуація 2: Якщо ви отримали статус "Помилка при генерації сертифіката" після запиту на COVID-сертифікат

Рекомендовано звернутися до вашого сімейного лікаря або до лікаря, який робив вам щеплення, із запитом - перевірити ваші персональні дані, які описані вище.

Ситуація 3: Якщо ви отримали статус "На жаль, заява не підписана" після запиту на COVID-сертифікат

Вам потрібно відновити "Дія.Підпис" Для цього рекомендовано увійти до мобільного додатку або скористатись порталом Дія, використовуючи електронний підпис для входу.
Чи можна приймати антибіотики при лікуванні COVID-19?
Коронавірусна хвороба COVID-19 має вірусне походження, власне про це говорить сама назва захворювання. Тому лікувати його антибіотиками недоцільно, адже антибіотики НЕ діють на віруси, лише на бактерії.

"Профілактичний" прийом антибіотиків теж абсолютно виключений з тієї ж самої причини: антибіотики не лікують коронавірус.

Натомість неконтрольований прийом антибіотиків може наносити значну шкоду здоров'ю, починаючи від побічних реакцій у конкретного пацієнта і закінчуючи збільшенням кількості антибіотикорезистентних бактерій (стійких до антибіотиків внаслідок змін або мутацій в їхніх ДНК).

Тому рішення про застосування антибіотиків може ухвалити виключно лікар, в залежності від тяжкості перебігу хвороби, ступеня ураженості внутрішніх органів і, головне, наявності показань для їхнього застосування. Читайте детальніше про Стандарт надання медичної допомоги "Коронавірусна інфекція".

В яких випадках лікар має призначити обов'язкове та безоплатне тестування на COVID-19?
Затверджені Міністерством охорони здоров'ям стандарти передбачають, що ПЛР-тестування на COVID-19 лікар обов'язково має призначати:

  • Особам із підозрою COVID-19
  • Особам з ознаками інших ГРВІ
  • Особам з ознаками вірусної пневмонії
  • Пацієнтам з позагоспітальною пневмонією
  • Контактним особам при появі симптомів, які не виключають COVID-19
Першим трьом категоріям ПЛР призначають за умови, що їм не проводився скринінговий швидкий тест на визначення антигену SARS-CoV-2.

Направлення на безкоштовне тестування зобов'язаний надати сімейний лікар.
Якщо лікар з різних причин відмовляється надати таке направлення або у вас немає сімейного лікаря, звертайтесь на гарячу лінію МОЗ 0 800 60 20 19.
Чи можна усунути від роботи співробітника, який відмовився вакцинуватися від COVID-19?
Ні, вакцинація проти COVID-19 в Україні є добровільною та безоплатною. Роботодавець не може впливати на рішення працівника щодо вакцинування, якщо інше не передбачено трудовим договором. Якщо у ньому немає прописаних вимог від роботодавця - вакцинуватися, тоді правових підстав звільняти працівника через відмову від вакцинації немає. Варто детально вивчити умови трудового договору між роботодавцем та працівником, оскільки вони можуть відрізнятися у різних компаніях чи організаціях.

Офіційне роз'яснення оприлюднило Міністерство економіки України.

Міністерство охорони здоров'я не регламентує питання трудового законодавства. Але рекомендує вакцинацію від COVID-19 усім організованим колективам у зв'язку з тим, що щеплення захищає їх від тяжкого перебігу хвороби, госпіталізації чи смерті. Оскільки робочий простір - це постійні соціальні контакти та ризик поширення COVID-19, то працедавець дбає про безпеку своїх працівників на робочому місці.
Чи доступна вакцина проти COVID-19 для комерційних закупівель?
Очікується, що вакцини на комерційному ринку і в приватних медичних закладах можуть з'явитися в другій половині 2021 року. Це пов'язано із надзвичайно великим попитом на вакцини та обмеженими можливостями виробництва фармацевтичних компаній.

Проте поява вакцин на комерційному ринку не буде швидкою, та сильно залежатиме від того, наскільки буде задоволений світовий попит у вакцинах.

В Україні сьогодні немає можливості придбати вакцину та провакцинуватися у приватних медичних закладах. Наразі вакцинація проти COVID-19 в Україні є безоплатною та здійснюється виключно в державних закладах.
Чи необхідно вакцинуватися тим, хто перехворів COVID-19?
Так. Зважаючи на серйозні ризики для здоров'я і те, що можна повторно заразитися COVID-19, потрібно вакцинуватися, навіть якщо ви перехворіли. Наразі достеменно невідомо, наскільки довго зберігається набутий імунітет.

Вакцинація — це єдиний ефективний спосіб захиститись від COVID-19 та уникнути тяжкого перебігу хвороби.

Рідко коли люди повторно хворіють на COVID-19 протягом шести місяців після хвороби. Хоча таке можливо. Якщо в людини є задокументована історія хвороби, то вакцинацію можна перенести на пізніший час та вакцинуватися уже через пів року після видужання від COVID-19.

Щепитися можна і раніше, якщо будуть вільні дози вакцини, але не раніше ніж через 28 днів (4 тижні) від першого дня появи симптомів або лабораторного підтвердження діагнозу COVID-19 методом ПЛР-тестування.
Чи повинен роботодавець забезпечувати співробітнику можливість вакцинуватися? Якщо так, то як саме (оплата вакцини)?
Наразі вакцинація проти COVID-19 в Україні є безоплатною. Немає законодавчої вимоги до роботодавців надати своїм співробітникам можливість вакцинуватися.
Втім, якщо роботодавець зацікавлений в здоров'ї та добробуті свого персоналу, він може заохочувати співробітників вакцинуватися, наприклад, надавши можливість щепитися у робочий час чи запропонувавши додатковий вихідний, якщо співробітник матиме таку типову реакцію на вакцину як головний біль, лихоманка, підвищення температури та ін.
Які додаткові гарантії надаються співробітникам на період вакцинації (додаткові дні відпустки, лікарняний тощо)?
Законодавство України не передбачає вимоги до роботодавця надати співробітнику відпустку на період вакцинації. Якщо після щеплення людина матиме таку типову реакцію на вакцину як головний біль, лихоманка, підвищення температури, то вона може звернутися до сімейного лікаря по лікарняний лист. Водночас роботодавець може заохочувати працівників робити щеплення, наприклад, надавши можливість щепитися у робочий час чи запропонувавши додатковий вихідний, якщо співробітник матиме якусь з вищезазначених реакцій на вакцину.
Які побічні реакції виникають після вакцинації проти COVID-19?
Вакцинація проти COVID-19 допоможе вам розвинути імунітет до вірусу. Ваш організм може певним чином реагувати на вакцину, це означає, що ваше тіло вибудовує захист.

Єдиною серйозною побічною реакцією на введення вакцини може бути анафілактичний шок. Це гостра алергічна реакція, яка може виникнути на введення будь-якого медичного препарату, в тому числі і вакцин. Проте, згідно зі світовою статистикою, на щастя, анафілактичні реакції на вакцини проти COVID-19 трапляються вкрай рідко. І навіть коли вони трапляються, бригада вакцинації може цьому зарадити, оскільки має протиалергічні препарати швидкої дії в своєму арсеналі, такі як EPIPEN.

Можливі такі реакції: почервоніння, біль, набряк у місці ін'єкції, лихоманка чи озноб, головний біль, біль у м'язах чи суглобах, біль у животі, збільшення лімфатичних вузлів, нудота, втомлюваність, сонливість чи безсоння, запаморочення. Ці реакції є нормальними та минають за кілька днів після вакцинації. Якщо ви відчуваєте дискомфорт, зверніться до свого сімейного лікаря чи терапевта за рекомендаціями.

У випадку виникнення наступних симптомів, повідомте про це свого лікаря або зверніться до медичного закладу: судоми, втрата свідомості, блювання, висип на тілі, сильний біль, температура понад 38C, сплутаність мови. Важливо не пропустити розвиток іншого захворювання, яке збіглося в часі з вакцинацією і потребує своєчасного надання допомоги.
Також ви можете повідомити про свою реакцію на вакцину в Державний експертний центр МОЗ, який аналізує, систематизує їх та передає виробнику, заповнивши анкету за посиланням - https://aisf.dec.gov.ua/Account/LogOn

Якщо пацієнт вже переніс COVID-19, коли можна вакцинувати пацієнта, на який день?
Через пів року після видужання, або раніше, як будуть вільні дози вакцини, але не раніше ніж через 28 днів (4 тижні) від першого дня появи симптомів або лабораторного підтвердження діагнозу COVID-19 методом ПЛР-тестування.

Тому якщо в людини є задокументована історія хвороби, то вакцинацію можна перенести на пізніший час та вакцинуватися уже через пів року після видужання від COVID-19. За наявності вільних доз вакцин, щепитися можна раніше, а саме після того, як людина повністю видужає після коронавірусної хвороби.

Якщо є імуноглобуліни після COVID-19, чи потрібно вакцинуватися?
Треба вакцинуватися навіть за наявності антитіл.
По-перше, не існує стандартизованого кількісного універсального аналізу для визначення рівня антитіл. Можуть бути хибні чи непорівнянні результати, на які не можна покладатися.
По-друге, поки вивчають питання рівня гуморального імунітету (антитіл) та захищеності від інфекції SARS-CoV-2. Ми не знаємо досі, скільки антитіл достатньо для захисту.
Крім, того антитіла не єдина ланка противірусного захисту.
Чи варто проводити вакцинацію від COVID-19 літнім пацієнтам?
Старший вік не є протипоказанням до вакцинації проти COVID-19. Навпаки, саме люди старшого віку є групою ризику важкого перебігу хвороби. Саме вони ризикують померти через цю хворобу чи її ускладнення, і тому вони мають бути вакциновані передусім. Це пріоритетна група для вакцинації.
Спосіб введення вакцини і режим дозування (період між введенням першої і другої дози COVID-19)
Вакцини проти COVID-19 вводять у дельтоподібний м'яз плеча. Наразі необхідно отримати 2 дози вакцини. Усі вакцини, які сьогодні знаходяться на ІІІ стадії клінічних випробувань, потребують дводозного введення, окрім вакцини від Johnson&Johnson/Janssen. Період між введенням першої і другої дози залежить від кожної конкретної вакцини.

Дві дози вакцини AstraZeneca/Covishield вводять з інтервалом 4-12 тижнів, при чому при інтервалі у 12 тижнів вакцина показала більшу ефективність. Вакцину CoronaVac/Sinovac вводять з інтервалом у 14-28 днів, Comirnaty/Pfizer-BioNTech - 21 день. Вакцину Moderna - 28 днів.

Водночас вакцини різних типів та створені різними компаніями не є взаємозамінними. Тобто людей, які отримали першу дозу векторної вакцини AstraZeneca/Covishield, не можна щепити другою дозою вакцини іншого типу, наприклад мРНК-вакциною від Pfizer-Biontech або інактивованою вакциною CoronaVac/Sinovac, бо щодо цих препаратів недостатньо даних про взаємозамінність та вони можуть відрізнятися за технологіями виготовлення.
Найчастіші побічні ефекти при вакцинації
Найчастіші реакції на вакцину: почервоніння, біль, набряк у місці ін'єкції, лихоманка чи озноб, головний біль, біль у м'язах чи суглобах, біль у животі, збільшення лімфатичних вузлів, нудота, втомлюваність, сонливість чи безсоння, запаморочення. Ці реакції є нормальними та минають за кілька днів після вакцинації. Якщо ви відчуваєте дискомфорт чи ці реакції довго не зникають, зверніться до свого сімейного лікаря чи терапевта за рекомендаціями.
Якщо після вакцинації температура вище 37 і погане самопочуття, що робити?
Найчастіші реакції на вакцину: почервоніння, біль, набряк у місці ін'єкції, лихоманка чи озноб, головний біль, біль у м'язах чи суглобах, біль у животі, збільшення лімфатичних вузлів, нудота, втомлюваність, сонливість чи безсоння, запаморочення. Ці реакції є нормальними та минають за кілька днів після вакцинації. Для полегшення стану можна застосовувати симптоматичне лікування анальгетиками та/або жарознижувальними препаратами (такими як парацетамол). Якщо ви відчуваєте дискомфорт чи ці реакції довго не зникають, зверніться до свого сімейного лікаря чи терапевта за рекомендаціями.

Також ви можете повідомити про свою реакцію на вакцину в Державний експертний центр МОЗ, який аналізує, систематизує їх та передає виробнику, заповнивши анкету за посиланням - https://aisf.dec.gov.ua/Account/LogOn

Як роботодавець може забезпечити вакцинацію своїх співробітників?
Компанії, які мають у своєму штаті понад 50 осіб, охочих вакцинуватися проти COVID-19, можуть залишити заявку на виїзд до них мобільної бригади з імунізації за номером контакт-центру 0 800 60 20 19. Для цього необхідно призначити відповідального за організацію процесу вакцинації, який має заздалегідь скласти поіменні списки охочих вакцинуватися працівників. Таких людей має бути не менше 50. Крім того, організація має забезпечити приміщення для щеплення, приміщення для медичного спостереження після щеплення, а також захисні маски для працівників. Повний перелік вимог, до цих приміщень можна подивитися тут.

Після отримання заявки коли підійде час вакцинації колективу регіональний координатор з вакцинації зателефонує відповідальній особі та повідомить усю необхідну інформацію для підготовки та проведення щеплень.

Слід зазначити, що щеплення організованих колективів відбуватиметься лише за наявності достатньої кількості вакцини та відповідно до етапів вакцинації. Дата приїзду мобільних бригад залежатиме від графіка постачання вакцини.
Чи є ризик зараження COVID-19 під час вакцинації?
Заразитися COVID-19 від самої вакцини неможливо.

Проте існує доволі високий ризик зараження від інших людей в черзі, якщо не тримати достатню дистанцію, або не дотримуватися маскового режиму.

Варто бути особливо обережними та зважати на ці речі, якщо вакцинація проводиться в лікувальних закладах з обмеженим простором та недостатньою вентиляцією. Оскільки в коридорах, де зазвичай формується черга, можна зустріти не лише тих, хто чекає на вакцинацію, а й інших пацієнтів, які можуть бути хворими на COVID-19.

Тому обов'язково правильно носіть маски та дотримуйтесь безпечної дистанції.

Чи потрібно мати укладену декларацію з сімейним лікарем для того, щоб вакцинуватися проти COVID-19?
Ні, такої вимоги МОЗ не ставить.

Якщо у вас немає укладеної декларації з сімейним лікарем, а ви належите до категорії людей, яких наразі щеплюють, то вас все одно зобов'язані провакцинувати, попередньо зареєструвавши вас в електронній системі охорони здоров'я. Для цього потрібно мати з собою паспорт громадянина України та ІПН.

Потрібно лише бути готовим до того, що без декларації внесення у базу вакцинації займає більше часу.

Якшо вас відмовляються вакцинувати без декларації, то варто телефонувати на гарячу лінію МОЗ за тел.: 0 800 60 20 19


Чи можна забезпечити колективний імунітет у своїй компанії?
На жаль, це так не працює. Колективний імунітет можливий радше в межах країни за умови 70-75% вакцинованих громадян.

У компаніях неможливо досягти колективного імунітету, оскільки працівники мають особисте життя поза роботою, та можуть контактувати з іншими невакцинованими людьми.

Втім варто вакцинувати якомога більше своїх працівників, а особливо тих, хто знаходиться в групі ризику.


Якщо сімейний лікар у приватній клініці каже, що не може вас вакцинувати проти COVID-19, як діяти?
В Україні на сьогодні немає можливості зробити платне щеплення проти COVID-19. Вакцинація проти коронавірусної інфекції в Україні є безоплатною та здійснюється в державних закладах та в деяких приватних установах, які уклали відповідний контракт з Національною службою здоров'я.

Якщо в приватній клініці, в якій працює ваш сімейний лікар, не щеплять від COVID-19, то ваш лікар порадить найближчий пункт щеплення. Ви можете самостійно записатися на вакцинацію через реєстратуру зручного для вас пункту щеплення (список на сайті - vaccination.covid19.gov.ua) або за телефоном (чи онлайн) у центрі масової вакцинації, якщо такий центр працює у вашому населеному пункті або ви готові їхати до нього в інший.

Чи є перспективи вакцинації проти COVID-19 через страхові компанії?

В Україні зараз немає можливості придбати вакцину, тому не можна говорити про участь страхових компаній у цьому процесі. Проте це не виключено у майбутньому.

Наразі вакцинація проти COVID-19 в Україні є безоплатною. Цільові групи можуть записатися на щеплення в пунктах вакцинації. Організовані колективи щеплюють мобільними бригадами. Якщо ви не належите до цільових груп, які зараз вакцинують, то можете записатися до листа очікування через сайт або додаток "Дія" чи контакт-центр МОЗ та щепитися у центрі масової вакцинації, якщо такий центр працює у вашому населеному пункті чи ви готові їхати до нього в інший.

Що робити, якщо компанія не налічує 50 співробітників?
Якщо ваша компанія не має 50 співробітників, напишіть нам на мейл [email protected] – ми спробуємо допомогти у координації в даній ситуації.
Де я можу дізнатись, чи є у моєму місті Центр вакцинації та його адресу?
Зі списком Центрів можна ознайомитись за посиланням